Miškų vaidmuo klimato kaitos akivaizdoje
3/16/2023
Miškai yra gyvybiškai svarbūs visų gyvų būtybių Žemėje išlikimui. Jie atlieka lemiamą vaidmenį funkcionuojant planetos ekosistemoms, kurios teikia žmonijai neįkainojamų paslaugų, tokių kaip švarus oras ir vanduo, derlinga dirva ir gamtos ištekliai. Tačiau viena iš svarbiausių jų funkcijų yra jų vaidmuo švelninant klimato kaitą.
Miškai veikia kaip anglies absorbentai ir atlieka svarbų vaidmenį mažinant anglies dioksido kiekį atmosferoje, kuris yra atsakingas už visuotinį atšilimą. Medžiai sugeria anglies dioksidą iš oro ir fotosintezės būdu išleidžia deguonį atgal į atmosferą. Šis procesas ne tik gamina deguonį, kurio mums reikia kvėpuoti, bet ir padeda reguliuoti atmosferos anglies dioksido kiekį.
Be to, miškai taip pat kaupia anglį savo biomasėje ir dirvožemyje, todėl jie yra puikus būdas surinkti ir saugoti anglį. Medžiai gali gyventi šimtus metų ir yra vienas geriausių būdų išskirti anglį iš atmosferos. Medžiuose sukaupta anglis vadinama „anglies sekvestracija“. Kai miškai naikinami dėl žmogaus veiklos, pvz., iškertant mišką ir toje vietoje nebeįveisiant naujo miško, arba stichinių nelaimių, pvz., miškų gaisrų ar vabzdžių užkrėtimo, tuose medžiuose sukaupta anglis išleidžiama atgal į atmosferą, o tai padidina visuotinį atšilimą.
Apskaičiuota, kad miškai sukaupia apie 638 milijardus tonų anglies, o tai beveik prilygsta anglies kiekiui atmosferoje. Taigi miškų išsaugojimas, atkūrimas ir tvarus valdymas atlieka svarbų vaidmenį švelninant klimato kaitą.
Miškai teikia daug kitų privalumų būtinų klimato reguliavimui. Jie padeda reguliuoti vietinius oro pokyčius, mažina dirvožemio eroziją ir potvynius bei suteikia buveinę laukinei gamtai. Be to, miškai taip pat yra labai svarbūs palaikant vandens ciklus, nes jie kaupia daug vandens savo dirvožemyje ir augmenijoje, o tai padeda reguliuoti klimatą ir aprūpinti švariu vandeniu pasroviui esančius regionus.
Miškai atlieka svarbų vaidmenį švelninant klimato kaitą, tačiau jiems kyla grėsmė dėl žmogaus veiklos, pvz., miškų naikinimo ir nykimo. Šią veiklą paprastai lemia ekonominio ir demografinio spaudimo derinys, pvz., gyventojų skaičiaus augimas ir urbanizacija. Pati klimato kaita taip pat kelia grėsmę daugelio miškų išlikimui.
Apibendrinant galima teigti, kad miškai yra gyvybiškai svarbūs siekiant sušvelninti klimato atšilimą, todėl jų išsaugojimui ir atkūrimui turi būti teikiama pirmenybė. Apsaugos pastangos gali padėti apsaugoti ir atkurti miškus, kurie ne tik suteiks svarbias klimato reguliavimo paslaugas, bet ir užtikrins biologinės įvairovės bei nuo šių ekosistemų priklausančių bendruomenių išlikimą.